Samodzielny montaż klimatyzacji. Czy warto?

Klimatyzacja do samodzielnego montażu

http://www.klimador.com.pl/montaz-klimatyzacji/

Decyzja o samodzielnym montażu klimatyzacji powinna być dobrze przemyślana

Samodzielny montaż klimatyzacji w mieszkaniu

Samodzielny montaż klimatyzacji w domu jest bardzo kuszącym, ale jednocześnie niebezpiecznym pomysłem. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że takie działania niemal nigdy się nie udają. Natomiast narażamy się przez nie na bardzo duże koszty związane z naprawieniem ewentualnych szkód.

Drugą bardzo ważną sprawą jest fakt, że montując samodzielnie klimatyzator narażamy się na utratę gwarancji użytkowania. Uznanie gwarancji przez producenta może bowiem nastąpić jedynie, jeśli sprzęt posiada został zainstalowany przez personel posiadający odpowiednie uprawnienia.

Aby w prawidłowy sposób zainstalować klimatyzację niezbędne jest posiadanie specjalnych narzędzi oraz fachowej wiedzy. Bez tych dwóch rzeczy oraz bez niezbędnego doświadczenia, nie ma co myśleć o prawidłowej instalacji dobrze działającego systemu.

Do montażu nawet najprostszych modeli klimatyzatorów używa się narzędzi, które nie są częścią wyposażenia zwykłych majsterkowiczów. Będąca częścią systemu klimatyzacji wiązka przewodów ma około 50-60 mm średnicy. Należy ją poprowadzić na zewnątrz pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować klimatyzator. Tymczasem domowe wiertarki nie są w stanie wykonać przewiertu przez żelbet czy zbrojenia na zewnątrz budynku.

Klimatyzator split do samodzielnego montażu – chwyt reklamowy?

W popularnych serwisach zajmujących się sprzedażą internetową często można spotkać oferty typu: „ zestaw klimatyzacji do samodzielnego montażu ” lub „ klimatyzator ścienny do samodzielnego montażu ”. W tym przypadku warto wiedzieć, że samodzielny montaż klimatyzacji nie wygląda tak, jak np. malowanie ścian czy układanie kafelków. Tu nie ma stanu pośredniego i nie możemy mówić o tym, że coś mogłoby być lepiej zrobione, ale nie jest najgorzej. Klimatyzator jest albo zamontowany dobrze, albo źle. Jeśli instalacja urządzenia jest niewłaściwa, to bardzo krótko będziemy mogli się nim nacieszyć. Inna sprawa, że jeśli błąd przy montażu popełnią fachowcy, można ich obarczyć kosztami naprawy. Jeśli zaś błąd popełnimy my, nikt nie zwróci nam poniesionych kosztów instalacji oraz naprawy.

Aktualnie często spotykany jest samodzielny montaż klimatyzacji split. Jest to niewątpliwie najprostszy typ klimatyzacji. Składa się jedynie z jednostki zewnętrznej, wewnętrznej, łączących je przewodów oraz pilota sterującego pracą całego urządzenia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy interesuje nas klimatyzator do samodzielnego montażu cena instalacji takiego urządzenia przez profesjonalistów nie jest na tyle zaporowa, aby rezygnować z takiej usługi. Jeżeli uda nam się prawidłowo zainstalować klimatyzację to OK. Natomiast w przypadku gdy montaż będzie nieprawidłowy, to koszty naprawy mogą być znaczne.

Jak powinien wyglądać poprawny montaż klimatyzacji?

O tym jak powinien wyglądać profesjonalny montaż klimatyzacji i na co warto zwrócić uwagę napisaliśmy w osobnym artykule: Montaż klimatyzacji Warszawa. Warto się z nim zapoznać przed zakupem zestawu klimatyzacji.

Klimador – montaż klimatyzacji Warszawa i okolice, tel. 509 598 408

Samodzielny montaż klimatyzacji. Czy warto?
3.3 (66.67%) 9 votes

Comments are now closed for this article.