Dlaczego nie warto samemu instalować klimatyzatora?

fot.: Klimador

fot.: Klimador

Montowanie klimatyzacji we własnym zakresie jest bardzo kuszącym, ale jednocześnie niebezpiecznym pomysłem. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że takie działania niemal nigdy się nie udają i narażamy się przez nie na bardzo duże koszty związane z naprawieniem ewentualnych szkód. Drugą bardzo ważną sprawą jest fakt, że montując samodzielnie klimatyzator narażamy się na utratę gwarancji użytkowania. Uznanie gwarancji przez producenta może bowiem nastąpić jedynie, jeśli sprzęt został zainstalowany przez personel posiadający odpowiednie uprawnienia.

Żeby w prawidłowy sposób zainstalować klimatyzację niezbędne jest posiadanie specjalnych narzędzi oraz fachowej wiedzy. Bez tych dwóch rzeczy oraz bez niezbędnego doświadczenia, nie ma co myśleć o prawidłowej instalacji dobrze działającego systemu.

Do montażu nawet najprostszych modeli klimatyzatorów używa się narzędzi, które nie są częścią wyposażenia zwykłych majsterkowiczów. Będąca częścią systemu klimatyzacji wiązka przewodów ma około 50-60 mm średnicy i należy ją poprowadzić na zewnątrz pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować klimatyzator. Tymczasem domowe wiertarki nie są w stanie wykonać przewiertu przez żelbet czy zbrojenia na zewnątrz budynku.

Musimy pamiętać, że przy montowaniu klimatyzacji nie jest tak, jak w przypadku malowania ścian, czy układania kafelków. Tu nie ma stanu pośredniego i nie możemy mówić o tym, że coś mogłoby być lepiej zrobione, ale nie jest najgorzej. Klimatyzator jest albo zamontowany dobrze, albo źle. Jeśli zainstalowany jest źle, to bardzo krótko będziemy mogli się nim nacieszyć. Inna sprawa, że jeśli błąd przy montażu popełnią fachowcy, można ich obarczyć kosztami naprawy. Jeśli zaś błąd popełnimy my, nikt nie zwróci nam poniesionych kosztów instalacji oraz naprawy.

Pamiętajmy o tym, jeśli kiedykolwiek przyjdzie nam do głowy pomysł, żeby zaoszczędzić na zapłaceniu pieniędzy wykwalifikowanym monterom i postanowimy dokonać montażu samemu. Oszczędności płynące z takiego rozwiązania są bowiem bardzo złudne.

Dlaczego nie warto samemu instalować klimatyzatora?
5 (100%) 2 votes

Comments are now closed for this article.