Ogrzewanie klimatyzatorem? Możliwe, wygodne, opłacalne…
W sezonie grzewczym sporo energii pochłaniają starania, by skutecznie i niedrogo ogrzać domowe pomieszczenia. Bierzesz pod uwagę piecyk gazowy, grzejniki elektryczne, kominek, ale czy da się wykonać ogrzewanie klimatyzatorem? Tak, to nie tylko możliwe, ale w wielu sytuacjach bardzo wygodne rozwiązanie. Sprawdź, jak to działa i kiedy możesz wykorzystać klimatyzator do zapewnienia odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Co więcej, zawsze możesz wrócić do chłodzenia powietrza, gdy na zewnątrz przyjdzie ocieplenie.
Ogrzewanie klimatyzacją
Klimatyzacja kojarzy się z chłodem. Instaluje się ją, gdy ktoś chce zapewnić sobie i bliskim komfortowe warunki podczas upałów. Gdy nadchodzi chłodniejsza część roku, pilot do klimy dostaje wolne. Tymczasem można użyć urządzenia klimatyzacyjnego do ogrzania budynku. Gdy planujesz założenie klimatyzacji, wystarczy, że wybierzesz klimatyzator z funkcją grzania. To urządzenie całoroczne, dwufunkcyjne, które może dostarczać ciepło do budynków mieszkalnych. Sprzęt typu „2 w 1” w branży klimatyzacji i wentylacji znany jest od dość dawna. Jednak na szerszą skalę wchodzi do użytku właśnie teraz. Jak działa ten patent i ile kosztuje ogrzewanie jako dodatkowa funkcja klimatyzacji? Kiedy ma sens włączenie nawiewu? Poznaj zalety i wady klimatyzacji z ogrzewaniem!
Zacznijmy od plusów. Do jakich budynków mieszkalnych pasuje ciepło z klimy?
Do ogrzewania domu przydadzą się klimatyzatory kanałowe. Urządzenia z dodatkową funkcją ciepłego nawiewu zużywają stosunkowo niewiele energii. Trudno oczekiwać od tych urządzeń, by wypełniły ciepłem duży dom podczas ostrych mrozów. Efekt będzie daleki od oczekiwań, jeśli budynek nie spełnia standardów termoizolacji. Klimatyzator z funkcją grzania jest przypisany do jednego pomieszczenia. Warto rozważyć tę opcję do pokoju, gdzie przebywa się najczęściej, np. salonu, living roomu czy jadalni. Jednym słowem — klimatyzacja z ogrzewaniem to idealna opcja dla niewielkich pomieszczeń. Lepiej sprawdzi się w mieszkaniu w budownictwie wielorodzinnym niż w wolno stojącym domu. Świetnie poradzi sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w chłodne, ale nie bardzo mroźne dni. Na pewno klimatyzator z funkcją grzania jest jedną z najbardziej elastycznych opcji na rynku. Odczujesz to w trakcie przejściowych pór roku — wiosną jesienią. Wówczas za dnia może być upał, a wieczorem pojawiają się spadki temperatur. Liczne budynki mieszkalne dogrzewa się prądem. Tu duży sens ma zmiana piecyka olejowego lub farelki na urządzenie z pompą ciepła powietrze/powietrze.
Ogrzewanie klimatyzacją w zimie — opinie nie pozostawiają wątpliwości
Klimatyzator jako alternatywne źródło ciepła sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Jego regularne używanie ma sens przy mniejszej kubaturze. Docieplenie budynków mieszkalnych również sprzyja temu, by zainwestować w klimatyzatory kanałowe. Na pewno sprawdzi się tam, gdzie ogrzewa lub dogrzewa się prądem. Wystarczy porównać, ile kosztuje ogrzewanie piecykiem olejowym czy nawet grzejnikami konwektorowymi. Biorąc pod uwagę zalety i wady mniej opłaca się zastąpienie ogrzewania dużego domu tego typu rozwiązaniem. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę koszt zakupu urządzeń do każdego pomieszczenia. W domu, w którym trzeba ogrzać sześć lub siedem pomieszczeń to już znacząca inwestycja. Ostatnie zimy były wyraźnie łagodniejsze. Jednak fale zimna wciąż do nas docierają. W bardzo mroźne dni podwyższenie temperatury pompą ciepła powietrze/powietrze może być utrudnione. W branży klimatyzacji i wentylacji panuje przekonanie, że klimatyzatory kanałowe dwufunkcyjne to przyszłość ciepłownictwa. Teraz może zastąpić ogrzewanie prądem, w przyszłości może stać się alternatywą dla gazu i paliw stałych. O tym, ile kosztuje ogrzewanie, decyduje także zdolność systemu do szybkiej i efektywnej regulacji. Nowoczesne klimatyzatory, np. Daikin, można traktować jako źródło ciepła z przyszłością. Sprawdź, czy ten model może sprawdzić się w Twoim mieszkaniu. Pamiętaj, że za jednym zamachem staniesz się użytkownikiem ogrzewania i klimatyzacji!
Zamiast podsumowania — co zyskasz z pompą ciepła powietrze/powietrze?
Na koniec jeszcze raz spójrz na zalety i wady ogrzewania z klimatyzacji. Jak przekonać się, czy warto zainwestować w nową metodę grzania? Sprawdź, ile kosztuje ogrzewanie w Twoich czterech kątach. Jeśli pod względem ekonomicznym ciepło z klimy ma sens, nie martw się o jego funkcjonalność! Ta zawsze będzie na najwyższym poziomie, podobnie jak w użytecznych urządzeniach klimatyzacyjnych.
Ogrzewanie klimatyzacją – zalety
- wystarczy jeden zakup — klimatyzator i ogrzewanie w jednym
- mniejsze zużycie energii niż w grzejniku na prąd
- ekologiczne – bez spalin, z wykorzystaniem czynnika R32
- wykorzystanie filtrów powietrza także przy grzaniu
- nie rzucają się w oczy, prosta obsługa
Ogrzewanie klimatyzacją – słabsze strony
- niewystarczająca moc grzewcza przy skrajnie niskich temperaturach
- jedno urządzenie do jednego pomieszczenia
- wyższe koszty eksploatacji niż w przypadku ogrzewania na gaz