Klimatyzatory a zdrowie

fot.: Daikin

fot.: Daikin

Klimatyzatory a zdrowie. Dobra jakość powietrza, źródłem lepszego komfortu pracy i odpoczynku

Według różnych danych dorosły człowiek w ciągu doby wdycha od 12 do 15 tys. litrów powietrza. Optymalna ilość wody jaka jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania oscyluje natomiast pomiędzy 2,5 a 3,5 litrów dziennie. Powszechnie uważa się, że do najzdrowszego powietrza mamy dostęp w warunkach naturalnych. Jednak nie do końca jest to prawdą.

Ciągły postęp cywilizacyjny oraz głębokie uprzemysłowienie sprawiają, że powietrze jakim oddychamy na dworze jest bardzo dalekie od tego, które możemy z czystym sumieniem nazwać „zdrowym”. Inna sprawa, że przeciętny człowiek średnio aż 80 proc. dnia spędza w pomieszczeniach zamkniętych.

Niestety jak pokazują badania, powietrze w przeciętnych domach i biurach dalekie jest od idealnego. Szacuje się że może być nawet 6 razy bardziej zanieczyszczone i 10 razy bardziej toksyczne niż powietrze na zewnątrz. Dlatego też niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, w których przebywamy.

Aby to zrobić, musimy zadbać o odpowiednią wysokość temperatury otoczenia oraz poziom wilgotności powietrza. Istotne są także takie aspekty jak sposób cyrkulacji powietrza oraz stężenie znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Dostosowanie tych wszystkich elementów układanki do potrzeb człowieka jest możliwe. Wymaga instalacji w biurze lub domu we właściwy sposób dobranego i prawidłowo zamontowanego systemu klimatyzacji i wentylacji.

W XXI wieku instalacje klimatyzacyjne potrafią już zadbać nie tylko o obniżenie temperatury. Zajmują się także o oczyszczeniem powietrza z niepożądanych czynników. Dzięki posiadaniu takiego systemu atmosfera w naszym domu czy w pracy staje się optymalna i całkowicie bezpieczna dla człowieka.

Jest bardzo duży wybór rodzajów klimatyzatorów. W zależności od powierzchni oraz wysokości pomieszczeń, możemy wybierać pomiędzy klimatyzatorami zawieszanymi na suficie (klimatyzatory kasetonowe), umocowanymi na ścianach lub postawionymi na podłodze.  Natomiast w małych mieszkaniach możemy się także zastanowić nad zastosowaniem urządzenia przenośnego.

W biurach natomiast najczęściej możemy się natknąć na klimatyzatory składające się z montowanej na elewacji budynku części zewnętrznej oraz rozprowadzonych po wielu pomieszczeniach kilku części wewnętrznych, czyli na klimatyzatory typu multisplit.

Klimador – profesjonalny dobór i montaż klimatyzacji, Warszawa i okolice, tel. 509 598 408

Klimatyzatory a zdrowie
5 (100%) 2 votes

Comments are now closed for this article.