Poznaj zasady działania klimatyzacji
Jak działa klimatyzacja?
To powszechnie zadawane pytanie. W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi jak funkcjonuje klimatyzacja oraz powiedzieć parę słów na temat serwisu klimatyzatorów. Klimatyzatory spotykamy już nie tylko w biurowcach, zakładach pracy czy instytucjach publicznych. Coraz częściej montowane są one w domach i mieszkaniach. Nic wiec dziwnego, że coraz więcej osób chce poznać nie tylko zasadę działania klimatyzacji, ale także w jaki sposób z niej korzystać i dbać o nią.
Istota działania klimatyzacji
Montowane w domu lub w biurach klimatyzatory mają bardzo prostą konstrukcję działania. W największym skrócie zasada działania układu klimatyzacji polega na tym, że pobierają energię, czyli odbiera ciepło w jednym miejscu żeby oddać ją w drugim. Do tego celu wykorzystują jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną oraz łączące obie jednostki dwie miedziane rury, którymi przepływa czynnik chłodniczy. Jedna rura ma za zadanie doprowadzenie czynnika chłodniczego z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej. Druga to sprężony gaz z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Tak w skrócie można opisać budowę klimatyzatora typu split.
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora
Składa się przeważnie z parownika, który obejmuje wymiennik ciepła i wentylator. Urządzenia te zawierają także elektronikę, dzięki której za pomocą dostępnych ustawień wybrać możemy odpowiedni poziom mocy. Dzięki sterowaniu pracą możemy pomieszczenie schłodzić i dostosować temperaturę do własnych preferencji. Warto dodać, że coraz częściej w jednostce wewnętrznej spotyka się filtr powietrza, a nawet nagrzewnicę elektryczną mająca na celu ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu.
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora
Jej budowa jest bardziej skomplikowana, bowiem w jej wnętrzu znajdują się: zawór rozprężny, zawór czterodrogowy, sprężarka oraz skraplacz. Początkowo nie dzielono klimatyzatorów na dwie jednostki, jednak głośność urządzenia sprawiła, że część, która najbardziej hałasuje, zaczęto umieszczać na zewnątrz budynków, co poprawiło komfort użytkowników tych urządzeń. Obecnie dostępne są także klimatyzatory przenośne, które stanowią jednio zwarte urządzenie.
Klimatyzator przenośny pozwala skutecznie chłodzić powietrze w niewielkim pomieszczeniu. Jednak do większych obiektów stosuje się zazwyczaj dedykowane klimatyzatory multisplit. Składają się one z jednej dużej jednostki zewnętrznej oraz od 2 do nawet 5 jednostek zewnętrznych. Alternatywą są jeszcze klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy systemy VRF. Dlatego przed wyborem typu instalacji warto zwrócić uwagę na dostępne rozwiązania, aby jak najlepiej dopasować je do konkretnego obiektu i indywidualnych potrzeb inwestora.
Klimatyzacja – zasada działania
Klimatyzatory korzystają z własności termodynamicznych substancji ciekłych i gazów. Pierwszą z nich jest fakt, że zmniejszeniu ciśnienia gazu towarzyszy zmniejszenie jego temperatury. Doskonale jest to widoczne na przykładzie puszki dezodorantu w spreju, która po dłuższym używaniu robi się zimna. Drugą zasadą jest prosta zależność mówiąca że gwałtowne parowanie w znaczący sposób obniża temperaturę cieczy. Możemy to zaobserwować np. umieszczając niewielką ilość alkoholu na skórze. Gdy alkohol zaczyna parować, odczuwamy chłód.
Klimatyzatory wykorzystują dokładnie te same zjawiska, tylko że w układzie zamkniętym, w którym czynnik chłodzący jest stale odparowywany i skraplany. W największym skrócie: będąca czynnikiem chłodzącym ciecz dostaje się do parownika w wewnętrznej części klimatyzatora. Następnie na skutek gwałtownego parowania, parownik jest schładzany, a zamontowany wentylator wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu. Czynnik chłodzący w postaci gazu jest zasysany, odprowadzony do sprężarki, a z niego do skraplacza, w którym następuje jego skroplenie. W trakcie ostatniego etapu wydzielane jest ciepło i znacznie wzrasta temperatura. Jednak dzięki działaniu wentylacji nie wyczuwa się wzrostu temperatury.
Warto dodać, że podczas procesu schładzania pomieszczenia usuwany jest także nadmiar wilgoci, dzięki czemu możemy osiągnąć zadowalający poziom wilgotności mieszkania.
Zarówno część wewnętrzna, jak i zewnętrzna klimatyzatora muszą się ze sobą komunikować. Dlatego podczas montażu klimatyzacji należy połączyć oba elementy za pomocą przewodu elektrycznego a następnie do źródła energii elektrycznej.
Inverter – czym jest i do czego służy?
Najprościej rzecz ujmując, inverter to metoda zasilania sprężarki klimatyzatora, która ma na celu poprawę komfortu użytkowania oraz zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Urządzenie to w odpowiedni sposób steruje wydajnością sprężarki, a tym samym i mocą wyjściową klimatyzatora. W efekcie pracy invertera następuję bardziej precyzyjna kontrola temperatury w klimatyzowanym pomieszczeniu, niż w przypadku urządzeń typu ON-OFF.
Klimatyzator jak lodówka?
Działanie układu klimatyzacji można porównać do pracy domowej lodówki. Warto podkreślić, że lodówka składa się z podobnych części, które występują w klimatyzatorze. Najczęściej system ten obejmuje: sprężarkę, zawór rozprężny, wymuszające przepływ powietrza wentylatory, wymienniki ciepła w postaci parownika i skraplacza. W tym przypadku czynnik chłodniczy zastąpiony jest freonem. Gaz ten przemieszcza się pomiędzy parownikiem, którym w przypadku lodówki jest zamrażalnik i skraplaczem. W parowniku ciepło jest odbierane z pomieszczenia, a następnie oddawane do otoczenia dzięki skraplaczowi.
Ta prosta zasada działania zarówno klimatyzacji jak i domowej lodówki doskonale sprawdza się w przypadku tych urządzeń. Podobnych technologii wokół nas jest znacznie więcej. Jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości nie nastąpią w tej dziedzinie jakieś rewolucyjne zmiany, które skutkowały by generowaniem chłodnego powietrza czy chłodzenia w inny sposób, niż ten powyżej opisany.
Serwis klimatyzacji – podstawa właściwej eksploatacji
Klimatyzację, podobnie jak każde inne urządzenie mechaniczne należy objąć odpowiednią opieką czyli serwisem zgodnie z zaleceniami producenta. Przegląd układu klimatyzacji najlepiej zlecić firmie posiadającej wiedzę i doświadczenie. Poprawna usługa serwisu polega nie tylko na czyszczeniu i usunięciu powstałych z wilgoci na parowniku osadów grzybni. Zakres usług serwisowych powinien obejmować kontrolę elementów mechanicznych m.in. sprężarka, wentylatorów pod kątem ich poprawności pracy i zużycia, a także elementy stałe takie jak np. filtry. Ważne jest też sprawdzenie czynnika chłodniczego oraz czy jego ciśnienie mieści się we właściwym przedziale. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym innym artykule, który napisaliśmy. Do jego lektury serdecznie zapraszamy. Zobacz artykuł serwis klimatyzacji.
Dlaczego nie warto samemu serwisować klimatyzacji?
Samodzielny serwis klimatyzacji wydawać się może kuszącym rozwiązaniem. Jednak warto wiedzieć, że jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, to bardzo łatwo można narazić się na wysokie i niepotrzebne wydatki w przypadku gdy uszkodzimy klimatyzator.
Dlatego w celu przeprowadzenia prawidłowego serwisu, warto wiedzieć, że rynek tych usług jest robrze rozbudowany. Pomocą w tym zakresie służy wiele firm, zajmujących się klimatyzacją i posiadających odpowiednie narzędzia, co oznacza że zadanie wykonają szybko i starannie. Koszt takiej usługi nie jest wygórowany, ale warto wcześniej skonsultować się z z dwoma lub trzema aby mieć porównanie. Dlatego należy pamiętać o systematycznym serwisie tych urządzeń. Wówczas będziemy mieć pewność, że cały układ klimatyzacji działa w sposób poprawny.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Państwu zrozumieć nie tylko jak działa klimatyzator, ale także na co powinno się zwrócić uwagę podczas serwisu klimatyzacji. Zachęcamy do przeczytania innych ciekawych artykułów zamieszczonych na naszym blogu poświęconych klimatyzacji. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy też do kontaktu z naszą firmą.